Vinou globálního oteplování a růstu cen elektřiny se lyžování stává luxusní záležitostí.
Jak říká Igor Rattaj, šéf společnosti TMR provozující areál ve Špindlerově Mlýně, už to nebude levná zábava pro všechny.
Zimní sezóna na českých horách nezačala nijak skvěle, přesto je oproti předchozím rokům poznamenaným epidemií skvělá. „Dva roky s koronavirem pro nás znamenaly ztrátu více než miliardu korun. Letošní sezona sice také zatím není výrazně zisková, ale aspoň ztrátu dál neprohlubuje, což je zásadní,“ zmiňuje Rattaj v pořadu Agenda Byznys Zprávy.
Holding TMR provozuje kromě českých areálů ve Špindlerově Mlýně či na Ještědu i další lyžařské resorty na Slovensku, v Rakousku či Polsku. Právě první dvě zmíněné země podržely firmu na začátku letošní sezony nejvíc. Co se ale týká Česka, nevidí Rattaj budoucnost lyžování vůbec růžově.
„Pokud vezmeme do úvahy nadmořskou výšku a počasí, tak má lyžování perspektivu
v Krkonoších, možná ještě na Klínovci. Ostatní lokality nemají perspektivu – tam lze očekávat stále více zim, jako je ta letošní,“ říká Rattaj. Epidemie navíc nechala většinu českých areálů v kritickém finančním stavu. „I když vypadají, že ještě žijí, tak už dávno „umřely“,“ dodává.
Na provoz areálů má kromě špatného počasí a dvou let epidemie vliv zejména nárůst cen energií. Lyžařská střediska potřebují ke svému provozu jak vleky, tak zasněžovací děla – obojí má přitom mimořádnou spotřebu energie.
„Právě vinou cen elektřiny a globálního oteplování se lyžování stává čím dál luxusnější záležitostí. Už to nebude zábava pro každého za pár korun. Spíš se začíná blížit golfu. Prostě ne všichni už budou mít možnost lyžovat tak často, jak byli zvyklí,“ dodává Rattaj.
Aktuálně lyžuje zhruba šestina šesté populace, v budoucnu to bude třeba každý desátý. Pro srovnání: v Rakousku lyžuje 36 procent lidí, ve Švýcarsku dokonce 38 procent, zatímco v Polsku méně než 10 procent.
Podle Rattaje bude mapa lyžařských areálů v Česku vypadat během 5 – 10 let úplně jinak. Jen část provozovatelů si bude moci dovolit investovat do infrastruktury a umělého zasněžování. „Kdybychom masivně neinvestovali do největšího slovenského areálu v Jasné, tak se tam v současnosti už nelyžuje,“ říká Rattaj.
I přes tuto poněkud depresivní perspektivu nevidí firma TMR provoz areálu ve Špindlerově Mlýně nijak fatálně. „Během tří let bychom rádi dokončili naši dlouhodobou investici a propojili areál Medvědína se Svatý Petrem. Peníze na celou akci máme, vázne jen papírování a povolení. Až to bude hotové, můžeme si sednout a domluvit se, co bude následovat,“ říká Rattaj.
Největší investice ale společnost plánuje v Rakousku. V roce 2019 koupila lyžařské středisko na ledovci Mölltal a má v plánu ho modernizovat a rozšířit. V plánu je vybudování nové lanovky a prodloužení sjezdovek do nižších poloh.
ZDROJ:
Seznam Zprávy: Lyžování jako nový golf? Luxus, který nebude pro každého, říká šéf areálů (23.1.2023)
ความคิดเห็น