Téměř 75 % investičních apartmánů v turistických oblastech a lyžařských areálech Rakouska si v posledních letech pořídili investoři ze čtyř zemí – Rakouska (22,81 %), Nizozemska (18,05 %), Německa (18,30 %) a České republiky (15,04 %). Podíl těchto zemí je relativně vyrovnaný, což svědčí o silné pozici českých investorů vedle tradičních západoevropských trhů. Na dalších místech s výrazným odstupem následují severské země a Velká Británie. Z trhu pak dle očekávání zcela zmizeli zájemci z Ruska v důsledku války na Ukrajině, respektive kvůli souvisejícím ekonomickým sankcím i zpřísnění vízové politiky.
„Investoři z Česka v první čtyřce nahradili Brity, jimž se po brexitu nákup nemovitostí v EU zkomplikoval a zdražil. Je pozoruhodné, jak výrazně vzrostl zájem českých investorů o kvalitní nemovitosti v Alpách,“ říká Tomáš Chrobák, ředitel společnosti SUR REAL Investments CZ, která se na prodej alpských apartmánů specializuje. „Podle slov našich klientů hrají kromě obliby alpského lyžování pragmatické faktory – dobrá dojezdnost, vysoké ceny tuzemských nemovitostí a nejistá budoucnost českých horských středisek s méně stabilními sněhovými podmínkami.“
► Podívejte se na aktuální nabídku apartmánů
K popularitě rakouských investičních apartmánů přispívá i tamní koncept povinného turistického pronájmu. Majitelé mohou nemovitost využívat pro vlastní potřebu několik týdnů ročně (obvykle 4 - 6 týdnů), zatímco zbytek roku je apartmán pronajímán turistům, obvykle prostřednictvím profesionální provozovatelské firmy.
Smyslem povinného pronájmu je podpořit místní cestovní ruch a zabránit vzniku "měst duchů" s nemovitostmi, které jsou většinu roku neobsazeny. Vlivem přísných limitů na novou výstavbu v turistických oblastech Rakouska je nabídka tohoto typu nemovitostí omezená a jejich ceny trvale rostou průměrným tempem 8 % za rok.
Díky profesionální správě a vysoké obsazenosti pak přináší apartmány svým majitelům čistý výnos z pronájmu obvykle mezi 4–6 % kupní ceny ročně.
Analýza také ukázala, že preference jednotlivých národností se liší podle regionů. „Němci preferují investiční apartmány v místech s rozumnou dojezdností z Německa, tedy primárně v Tyrolsku a Salcbursku. Holanďané mají v oblibě Korutany kvůli nižším cenám nemovitostí a širokým možnostem letních aktivit. Češi kupují apartmány v oblíbených střediscích, jako je třeba Schladming. Roste zájem i o oblast Nassfeldu a obecně Korutany, kde má hodně apartmánů povolené tzv. smíšené využití. Rozsah soukromého využití není tak striktně časově omezen a lze jej lépe kombinovat s turistickým pronájmem,“ doplňuje Chrobák.
René Bertignol, developer a provozovatel hotelového resortu Das Förstereck, Viehhofen jeho slova doplňuje: „Myslím, že to hlavně souvisí s tím, že nizozemští a čeští turisté sem rádi jezdí na dovolenou. Česká republika je přitom už zhruba 10 let nejrychleji rostoucím trhem, pokud jde o počet hostů. A to se samozřejmě odráží i na zájmu o koupi nemovitostí.“
Na tento trend reagují i rakouští provozovatelé turistických resortů. Frederik Jelstrup Wagner, manažer společnosti ALPENLIVING ApS, potvrzuje: „Primárně spolupracujeme s realitními makléři v Rakousku, Německu, Nizozemsku a České republice. Většina našich marketingových aktivit nyní směřuje právě do těchto zemí.“
Investiční apartmány v rakouských Alpách představují pro české investory nejen stabilní zhodnocení financí s atraktivním výnosem, ale i způsob, jak si zajistit rekreaci v prestižních alpských destinacích. Narůstající počet českých majitelů dokazuje, že jde o prověřenou strategii kombinující bezpečnost investice s finanční výhodností.